Shooters from the Henry County No Fly Zone program had strong performances at the Tennessee Scholastic Clay Target Program state championship that was completed Sunday in Nashville.

There were six days of coed shotgun competition in trap, skeet and sporting clays as well as doubles events. Individuals and teams competed for titles in more than 70 categories.

Henry County had eight different teams win categories. Here is a list of the top three teams in each shoot.

SKEET

• The Rookie/Intermediate grand champion — Dalton Berry, Williamson County Harpeth Crush team.

• Junior varsity grand champion — Seth Ratliff, Clarksville Clay Target Association.

• Rookie team — 1. Henry County No Fly Zone; 2. South Gibson County Shooting Sports; 3. N2Dust Shotgun Sports (Knox County).

• Intermediate entry level team — 1. Henry County; 2. Str8 Shooters Clay Team (Hamilton County); 3. Cumberland County Youth Shooting Sports.

• Intermediate advanced team — 1. South Gibson; 2. Harpeth Crush; 3. Cumberland County.

• Junior varsity team — 1. Henry County; 2. Webb Feet (Bedford County); 3. Haywood Young Guns (Haywood County).

• Varsity team — 1. Clarksville; 2. Cumberland County; 3. Henry County.

• Collegiate team — 1. Austin Peay; 2. Bethel University; 3. UT Martin.

DOUBLES SKEET

• Rookie team — 1. Henry County; 2. Lewis County.

• Intermediate entry level team — 1. Hardin County; 2. South Gibson; 3. Henry County.

• Intermediate advanced team — 1. Henry County; 2. Franklin High School Rebels; 3. South Gibson.

• Junior varsity team — 1. Clarksville Academy; 2. Clarksville Clay Target Association; 3. Henry County.

• Varsity team — 1. Southern Shooting Sports (Montgomery County); 2. South Gibson Shooting Sports; 3. Henry County No Fly Zone.

• Collegiate team — 1. Henry County; 2. Bethel University; 3. Austin Peay.

SPORTING CLAYS

• Rookie/intermediate grand champion — Jacob Sullivan, Stra8 Shooters Clay Team of Hamilton County.

• Junior varsity/varsity grand champion — Blythe Booker of Str8 Shooters.

• Rookie team — 1. South Gibson; 2. McKenzie Shooting Stars; 3. Henry County.

• Intermediate entry level team — 1. Sr8 Shooters; 2. Cumberland County; 3. Henry County.

• Intermediate advanced team — 1. South Gibson; 2. Franklin; 3. Harpeth Crush.

• Junior varsity team — 1. Henry County; 2. Clarksville Clay Target Association; 3. Webb Feet.

• Varsity team — 1. Str8 Shooters; 2. Southern Shooting Sports (Montgomery County); 3. Monroe County.

• Collegiate team — 1. Austin Peay; 2. Bethel University; 3. UT Martin.

TRAP

• Rookie/intermediate grand champion — Jedidiah Baggett, Houston County Lucky Shots.

• Junior varsity/varsity grand champion — William Rice, T-County Busters (Tipton County).

• Rookie team — 1. Zion Christian 4-H Shooting Sports (Maury County); 2. Henry County; 3. South Gibson.

• Intermediate entry level team — 1. Collierville High School Trap Team; 2. Hardin County Hitmen; 3. Cumberland County.

• Intermediate advanced team — 1. South Gibson; 2. Coffee County Middle Claybusters; 3. Hardin County.

• Junior varsity team — 1. Coffee County; 2. T-County Clay Busters; 3. Cocke County Claybusters.

• Varsity team — 1. Cumberland County; 2. Jefferson County 4-H Shooting Sports; 3. Columbia Academy GunDawgs.

DOUBLES TRAP

• Rookie team — 1. Lewis County.

• Intermediate entry level team — 1. South Gibson; 2. Cumberland County; 3. Henry County.

• Intermediate advanced team — 1. McKenzie; 2. Henry County; 3. South Gibson.

• Junior varsity team — 1. Page High School; 2. Cumberland County; 3. Henry County.

• Varsity team — 1. South Gibson; 2. Henry County; 3. Bartlett.

• Collegiate team — 1. Henry County; 2. Giles County; 3. Austin Peay.

COMBINED HIGHEST OVERALL

• Rookie individual — 1. Cylas Prince, Monroe County; 2. Connor Webb, Cumberland County.

• Rookie team — 1. South Gibson; 2. Henry County.

• Intermediate entry level/advanced individual — 1. Kade Forsythe, South Gibson; 2. Dalton Berry, Harpeth Crush.

• Intermediate entry level/advanced team — 1. South Gibson; 2. Cumberland County.

• Varsity/junior varsity individual — 1. Blythe Brooker, Str8 Shooters; 2. Isac VanWormer, Southern Shooting Sports.

• Varsity/junior varsity team — 1. Str8 Shooters; 2. Cumberland County.

Load comments